Międzynarodowy Dzień Wolontariusza – ALAB Laboratoria
Główny banner
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, a to idealny czas, aby podsumować firmowe akcje dobroczynne 2022 i podziękować zaangażowanym wolontariuszom ALAB, bez których żadne z wydarzeń nie byłoby możliwe! Dowiecie się również o najnowszej, świątecznej akcji charytatywnej naszej firmy – kogo  w tym roku wesprzemy i ilu wolontariuszy o wielkich sercach i w czapkach Mikołaja mamy w ALAB laboratoria.

 

Pomoc dla Ukrainy

Rok 2022 rozpoczął się tragiczną informacją o zbrojnym ataku Rosji na Ukrainę. Firma ALAB laboratoria nigdy nie pozostaje obojętna na ludzką krzywdę, dlatego Zarząd, Kadra Managerska i Pracownicy zgodnie i wspólnie włączyli się w działania pomocowe na rzecz naszych koleżanek i kolegów zza wschodniej granicy.

ALAB pomógł bezpiecznie sprowadzić do Polski naszych Ukraińskich przyjaciół oraz ich rodziny - pośredniczyliśmy w zorganizowaniu transportu, noclegów, opieki medycznej oraz zabezpieczyliśmy podstawowe potrzeby życiowe. Nikt nie został sam, a było to możliwe dzięki naszym wspaniałym pracownikom, którzy bez wahania zaoferowali  pomoc. Dodatkowo ALAB laboratoria przeznaczył 1 000 000 PLN na pomoc materialną dla uchodźców. Celem jeszcze większego wsparcia ludności uciekającej z ogarniętej konfliktem Ukrainy, uruchomiliśmy Punkt medyczno-diagnostyczny w przygranicznej miejscowości Medyka. W naszym Punkcie zapewniliśmy dostęp do bezpłatnej pomocy medycznej dla uchodźców.

- To był bardzo intensywny i ciężki czas, zarówno psychicznie jak i fizycznie. Każdy z nas zaangażował się jak mógł – organizowaliśmy pomoc razem jako firma, ale również nasi pracownicy inicjowali swoje akcje – zbiórki, wyjazdy pod granicę czy opiekę nad rodzinami, które przyjechały z Ukrainy – mówi Anna Szymońska, Kierownik Projektów HR.

Jedną z oddolnych inicjatyw była  utworzona przez nasze koleżanki i kolegów z Laboratorium przy ul. Tarnogajskiej we Wrocławiu, zbiórka finansowa, do której mogli dołączyć wszyscy pracownicy. Kolejną było zapewnienie bezpieczeństwa rodzinie naszego kolegi z laboratorium Unilab – naszej spółki działającej w Ukrainie.

Żona z synkiem naszego kolegi Ihora, wraz ze swoją koleżanką i jej synkiem jechały do Polski po rozpoczęciu ataku Rosji na Ukrainę. Około północy Ihor dał mi znać, że jego rodzina przekroczyła granicę ukraińsko – słowacką. Potem byłam już w kontakcie z dziewczynami, które miały dotrzeć pod Lublin – mówi Magda Danił, Kierownik IT. Cała czwórka spała jedną noc u moich rodziców. Zrobiłam małe pakunki dla dzieciaków, a moja mama naszykowała obiad. Wszyscy razem spędziliśmy wieczór, a rano dzieci razem z moim tatą bawiły się w ogrodzie. Po obiedzie ruszyliśmy do Warszawy, a następnie do Białegostoku, gdzie zatrzymały się dziewczyny z dziećmi. Skontaktowaliśmy się z Ihorem, żeby dać mu znać, że wszystko jest w porządku, a jego rodzina jest bezpieczna. To był czas bardzo wzruszający, ale też stresujący - dodaje Magda.

W kolejnych miesiącach kontynuowaliśmy naszą pomoc dla Ukrainy oraz organizowaliśmy lokalne akcje dobroczynne.

Z okazji Dnia Ziemi, w kwietniu, wyposażeni w rękawiczki i świetny nastrój wolontariusze, posprzątali teren wokół nowej siedziby ALAB na Zawodziu. Budowanie świadomości i wpływu na przyszłości naszej planety oraz proekologiczna postawa, to wartości, które mają dla ALAB laboratoria ogromne znaczenie. Dzień Dziecka był kolejną okazją, która pokazała jak wielkie serca mają pracownicy ALAB. Świętowaliśmy ten dzień na słodko i charytatywnie. Część pracowników przyniosła przepyszne, domowe wypieki, które inni mogli nabyć na specjalnie zorganizowanym kiermaszu. Łącznie zebraliśmy 1350,50 zł, a cała kwota została wpłacona jako darowizna dla bliskiej nam Fundacji Ronalda McDonalda, której działania koncentrują się na profilaktyce i wczesnej diagnostyce onkologicznej najmłodszych oraz na poprawie warunków dzieci i rodziców w czasie leczenia w szpitalu.  

W lipca obchodziliśmy Dzień Psa, dlatego z tej okazji wolontariusze ALAB laboratoria i ALAB weterynaria zorganizowali zbiórkę darów oraz pieniędzy dla Fundacji Azyl pod Psim Aniołem. Wspólnymi siłami zebraliśmy 550 zł (przeznaczone na zakupy najpotrzebniejszych rzeczy) oraz: ponad 65 kg karmy dla psów i kotów,  15 l żwirku , zabawki, smaczki, posłania, miski, smycze, podkłady, ręczniki i środki na odrobaczanie. Grupa wolontariuszy ALAB pojechała również do schroniska, aby przekazać dary i wyprowadzić na spacer podopiecznych Fundacji. W sierpniu odbył się "Bieg Razem w górę" w jednym z najwyższych wieżowców Warszawy - Warsaw Trade Tower. To sportowe wydarzenie zorganizowane jest co roku w ramach akcji „ULTRAKREW - każdy ma swój krwiobieg”. Akcja zjednoczyła wszystkich zapalonych biegaczy oraz krwiodawców. Promocja krwiodawstwa i zachęcanie do oddawania krwi to misja, która od lat przyświeca organizatorom, a ALAB laboratoria po raz kolejny miał szansę zostać partnerem tej szlachetnej inicjatywy. Drużyna ALAB podjęła wyzwanie i z sukcesem dotarła na metę, która była prawie w chmurach - czyli na 35 piętrze biurowca WTT.

Listy do św. Mikołaja

W listopadzie zaangażowaliśmy się w świąteczną akcję dobroczynną we współpracy z łódzką Fundacją Dobrodzieje się – Listy do św. Mikołaja.

Fundacji Dobrodzieje się troszczy się o dzieci z domów dziecka, przebywających w rodzinach zastępczych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Fundacja działa na rzecz rodziny, upowszechniania i ochrony praw dziecka, a także wspierania systemu pieczy zastępczej. Celem organizacji jest m.in. wyrównywanie szans edukacyjnych i zawodowych młodzieży oraz dorosłych będących pod opieką Fundacji, przeciwdziałanie bezrobociu, marginalizacji społecznej, a także wyrównanie szans w dostępie do oświaty, kultury, sztuki i sportu.

To już 5 edycja Listów do Św. Mikołaja, które organizuje Fundacja. W ciągu pięciu lat zebrali łącznie ponad 3 700 prezentów! W ostatniej edycji prezenty dostało ponad 1500 dzieci. W tym roku dołączyliśmy do akcji pierwszy raz, a nasi wolontariusze zadeklarowali, że spełnią marzenia 88 podopiecznych Fundacji! Pracownicy ALAB chętnie brali udział w akcji indywidualnie, ale również zespołowo. Wolontariusze ALAB dostali przepiękne, odręcznie napisane listy od dzieci, którymi opiekuje się Fundacja, z ich świątecznymi marzeniami. Zadaniem świątecznych wolontariuszy było kupienie wymarzonych prezentów, które następnie, zapakowane w świąteczny papier i ozdoby, przekażemy do siedziby Fundacji w pierwszym tygodniu grudnia.

- To niezwykle wzruszająca akcja, która uświadamia, że wokół nas, niedaleko, są osoby, które potrzebują pomocy. To też inny wymiar dobroczynności – nie chodzi tylko o przekazanie pieniędzy, wpłatę darowizny, ale o fizyczne zaangażowanie się – przeczytanie listu, przemyślenie, z czego podopieczni Fundacji najbardziej się ucieszą i wreszcie pójście na zakupy oraz zapakowanie prezentu. Na takich wydarzeniach nam zależy i takie akcje staramy się inicjować dla naszych pracowników, aby włączać się w pomoc całym sobą – mówi Anna Łukasiewicz-Auch, Specjalistka ds. Employer Brandingu.

Koniecznie obserwujcie nasze social media, w których niedługo podsumujemy tę wyjątkową, świąteczną akcję.

Dziękujemy!

Serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom ALAB, którzy zaangażowali się w pomoc dla Ukrainy oraz pozostałe akcje charytatywne. Bez Was, te wydarzenia i pomoc, którą zorganizowaliśmy, nie byłyby możliwe.

- Dzięki naszym Pracownikom - wolontariuszom z ALAB, widzimy, że z każdą naszą inicjatywą, pozytywna energia rozprzestrzenia się, a zaangażowanie w dobroczynne inicjatywy wzmacnia naszą ALAB’ową społeczność. Jestem dumna z naszych Koleżanek i Kolegów, którzy angażują się, poświęcając swój czas i udzielają wsparcia, aby nieść pomoc innym. Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, serdecznie dziękuję wszystkim wolontariuszom ALAB za każdy gest, uśmiech i radość z dzielenia się dobrem – mówi Małgorzata Wencław-Kosińska, Dyrektor HR.

Razem możemy więcej!

Przed nami kolejny rok i kolejne akcje dobroczynne. A jeśli chcesz spełniać się jako wolontariusz, brać udział i inicjować podobne wydarzenia charytatywne – dołącz do nas! Sprawdź aktualne oferty pracy i znajdź idealną dla siebie.