Dbamy o środowisko naturalne – ALAB Laboratoria
Główny banner
Dbamy o środowisko naturalne

Dbanie o środowisko naturalne w ALAB laboratoria jest naszym priorytetem. Kluczowy jest dla nas zrównoważony rozwój, który odpowiada na potrzeby środowiskowe zarówno na poziomie lokalnym jak i globalnym.

W naszej siedzibie przy ul. Zawodzie 22 zastosowaliśmy wiele rozwiązań ekologicznych m.in.:

 • W naszym budynku mamy centralny system zarządzania BMS (Building Management System), który obejmuje wszystkie instalacje techniczne w siedzibie, nadzorując i monitorując zużycie energii elektrycznej, słonecznej i cieplnej w obiekcie.
 • W układach sterowania i zasilania wentylacji zastosowaliśmy falowniki oszczędzające energię.
 • Układy pompowe posiadają elektroniczne układy sterowania zapewniające optymalną i energooszczędną pracę.
 • W obiekcie zastosowano transformator, układ zasilania i UPSy, które maksymalnie ograniczają straty mocy.
 • Woda deszczowa z dachu zbierana jest w specjalnych zbiornikach podziemnych, przeznaczonych do jej magazynowania i podczyszczenia, a następnie jest używana do spłukiwania toalet i podlewania zieleni.
 • W bateriach umywalkowych wykorzystano technologię podczerwieni, aby ograniczyć zużycie wody. 
 • Rozwiązaniem pro-ekologicznym jest zastosowanie zielonych dachów zwiększających inercję termiczną, poprawiających mikroklimat (parowanie) oraz zwiększających retencję wód opadowych. Podziemne zbiorniki retencjonujące wody opadowe, stopniowo rozsączają wodę w naturalny sposób poprawiając zasobność wód gruntowych.
 • W celu doświetlenia światłem dziennym i ograniczenia zużywania energii elektrycznej, na I i II piętrze zamontowano świetliki dachowe. 
 • W budynku zastosowano energooszczędne oprawy LED, które są automatycznie sterowane w zależności od dostępnego w pomieszczeniach światła dziennego. Komfort cieplny i właściwe oświetlenie w pomieszczeniach zapewniono poprzez sprzęgnięcie automatycznego sterowania żaluzjami, natężeniem oświetlenia sztucznego oraz systemów klimatyzacyjnych przy jednoczesnej optymalizacji zużycia energii.
 • Na zewnątrz budynku zlokalizowane się ładowarki do elektrycznych samochodów.
 • Pojemniki na odpady komunalne znajdują się wyłącznie w pokojach socjalnych i salkach konferencyjnych.
 • Segregacja odpadów została podzielona na 5 frakcji: papier , metale i tworzywa sztuczne, szkło, bio-odpady i odpady zmieszane.  

ALAB laboratoria to również duża flota samochodowa. Tu także staramy się nie pozostawać w tyle.

Część floty ALAB laboratoria to auta hybrydowe oraz elektryczne, które możecie poznać po zamieszczonym haśle: „ratuję, nie truję”. Samochody te mogą poruszać się po buspasach, dzięki czemu nie stoją w korkach i szybciej docierają do naszych laboratoriów z próbkami. Optymalizują nasze koszty, zużywając mniej paliwa. Samochody z napędem elektrycznym nie wytwarzają spalin , co oznacza brak emisji CO2, drobnych cząstek i NOx, przekładając się tym samym na lepszej jakości powietrze. 

Oprócz optymalizacji kosztów, zmniejszonego zapotrzebowania na paliwo i ograniczenia CO2, mamy pozytywny wpływ na zużycie wody. Dział Floty zrezygnował z używania myjni automatycznej na rzecz czyszczenia ręcznego naszych samochodów. Dzięki temu, do tej pory, zaoszczędziliśmy 813 110 litrów wody oraz 9 088 kg CO2.

Poprzez te wszystkie działania wypełniamy 13 cel ONZ Zrównoważonego Rozwoju - działania w dziedzinie klimatu.