Raport „Odpowiedzialny Biznes w Polsce 2022. Dobre Praktyki” – ALAB Laboratoria
Główny banner
Raport "Odpowiedzialny Biznes w Polsce 2022. Dobre Praktyki"

Zrównoważony rozwój w biznesie jest bardzo ważnym tematem, który od kilku lat wybrzmiewa coraz mocniej. Jako firma z branży medycznej jesteśmy odpowiedzialni za naszych pacjentów i ich zdrowie, za najwyższą jakość usług, ale nie zapominamy o środowisku i działaniach na rzecz lokalnych społeczności.

Nasze działania i akcje z zakresu #CSR, #ESG i zrównoważonego rozwoju zostały opublikowane w 21. edycji Raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”, będącego największym przeglądem ESG, CSR i zrównoważonego rozwoju w Polsce. 

Raport podsumowuje istotne kwestie związane z odpowiedzialnym biznesem i jest to najważniejsza cykliczna publikacja Forum Odpowiedzialnego Biznesu, wydawana od 2002 roku. W raporcie przeczytacie o naszych 9 praktykach realizowanych w poprzednim roku. Cały Raport dostępny jest TUTAJ.

Poniżej znajdziecie szczegóły wyróżnionych praktyk naszej firmy:

Ratuję, nie truję – czyli flota w ALAB laboratoria

Codziennie na ulice Polski wyjeżdża blisko 450 aut ALAB laboratoria, z kurierami, którzy odbierają materiał z ponad 600 punktów pobrań, dostarczając próbki materiałów biologicznych do laboratoriów. W odpowiedzi na potrzeby środowiskowe, z troski o naszą planetę oraz jako część zaplanowanych działań pro-środowiskowych, ALAB laboratoria zmienił część floty na auta elektryczne oraz hybrydowe. Już w 2020 r. pierwsze eko auta trafiły do firmy i tym samym ALAB laboratoria było pierwszym laboratorium w Polsce, które zakupiło takie samochody do przewozu próbek.

Pojazdy z napędem elektrycznym nie wytwarzają spalin, co oznacza brak emisji CO2 i drobnych cząstek NOx, a tym samym przyczyniają się do poprawy jakości powietrza w danych miastach oraz stanu zdrowia ich mieszkańców.

Oprócz przyczynienia się do zmniejszenia emisji spalin, firma zmniejszyła również zużycie wody we flocie. Wspólnie z MultiWash zredukowała ślad środowiskowy w obszarze mycia firmowej floty - tylko do lipca 2022 o 813 110 litrów świeżej wody oraz 9 088 kg CO2 .

Innowację mamy we krwi – transport próbek dronami

ALAB laboratoria wyznacza nowe standardy transportu próbek medycznych. W 2022 roku, jako pierwsza firma w Polsce, przetransportowała próbki materiału medycznego za pomocą drona z laboratorium na Stępińskiej do szpitala w Sochaczewie.

Dzięki zastosowaniu transportu dronowego zyskują przede wszystkim pacjenci. Dron zapewnia krótszy czas dostarczenia próbek, a tym samym otrzymania wyników badań nawet o kilkanaście godzin szybciej, co jest kluczowe przy ratowaniu zdrowia i życia ludzi. Forma transportu za pośrednictwem drona jest ekologiczna (zmniejszenie CO2), bezpieczna dla próbek i skuteczna.

W 2022 r. dron wykonał 1102 kursy i pokonał 67 626 km. Daje to krótszy czas dostarczania próbek – ok. 30 min na jeden kurs, co łącznie daje skrócenie transportu o ok. 550 godzin w 2022 r.

Nowoczesna i ekologiczna siedziba główna ALAB laboratoria

Firma ALAB laboratoria, po niemal 2 latach prac budowlanych, w 2022 roku otworzyła i rozpoczęła pracę w nowej siedzibie przy ul. Zawodzie 22 w Warszawie. Cały budynek firmy to 7 000 m2 powierzchni użytkowej, w tym 2 300 m2 powierzchni laboratoryjnej, w której mieści się najnowocześniejszy sprzęt do diagnostyki medycznej.

Więcej o eko rozwiązaniach w siedzibie głównej przeczytasz w poprzednim artykule.

Otwarte webinary i Centrum Wiedzy – jak ALAB laboratoria szerzy wiedzę na temat chorób i profilaktyki zdrowia

Dla firmy ALAB laboratoria działalność edukacyjna oraz profilaktyczna jest bardzo ważna i stanowi dużą część działań. Organizowane są webinary na temat zdrowia z udziałem zewnętrznych ekspertów, ale również specjalistów z firmy, którzy prowadzą otwarte spotkania i dzielą się swoją wiedzą. Informacje o webinarach trafiają zarówno do Pacjentów jak Pracowników firmy.

W 2022 roku zostało przeprowadzonych kilkanaście otwartych webinarów z ekspertami ALAB, między innymi z takich tematów jak:

W maju 2022 r. pojawiła się nowa odsłona Centrum Wiedzy ALAB laboratoria – firmowego portalu o tematyce medycznej skierowanej do pacjentów. Centrum Wiedzy ma za zadanie dostarczać rzetelnych i aktualnych informacji na temat profilaktyki zdrowotnej i badań laboratoryjnych. Publikowane artykuły są tworzone przez ekspertów ALAB laboratoria oraz specjalistów współpracujących z firmą – lekarzy, diagnostów laboratoryjnych i dietetyków.

Platforma stała się rozpoznawalnym portalem wiedzy, który zwiększa świadomość Pacjentów na temat znaczenia badań laboratoryjnych w profilaktyce zdrowotnej. 

W 2022 r. w Centrum Wiedzy pojawiło się 60 artykułów, a stronę odwiedziło ponad pół miliona użytkowników.

Badania profilaktyczne dla kobiet z nowotworami ginekologicznymi – współpraca z NeoHospital i Różowa Wstążka

Firma ALAB laboratoria we współpracy z krakowskim Szpitalem na Klinach przeprowadziła bezpłatne badania cytologii płynnej dla kobiet. Cytologia płynna charakteryzuje się bardziej skutecznym odizolowaniem komórek nabłonka od np. komórek zapalnych czy komórek krwi, dzięki czemu wyniki takiego badania są bardziej wiarygodne i zwiększają szanse na wykrycie zmian we wczesnym stadium.

Ponadto, po cytologii płynnej, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, szpital udzielał bezpłatnych porad ginekologicznych i pogłębiał diagnostykę  w postaci badań histopatologicznych.

Wspólna akcja ALAB laboratoria i Szpitalu na Klinach, w związku z dużym zainteresowaniem, odbyła się dwa razy – we wrześniu oraz październiku 2022 r. Cytologię płynną wykonało łącznie 200 kobiet.

Poznaj szczegóły akcji.

Akcja Różowa Wstążka

ALAB laboratoria przywiązuje szczególną wagę do wspierania profilaktyki onkologicznej, dlatego wspólnie z magazynem „TWÓJ STYL” przeprowadził akcję profilaktyczną pt. „TWOJE ŻYCIE-TWÓJ STYL”.

W ramach ogólnopolskiej akcji firma zaoferowała 30% zniżkę na badania: cytologię płynną, oznaczenie wirusa HPV, nosicielstwo mutacji w genach BRCA1 i BRCA2. Akcja została przeprowadzona w terminie 14.09 – 31.10. 2022 r. Z akcji skorzystało 247 kobiet zapisując się przez sklep internetowy!

Więcej informacji o współpracy.

Program Profilaktyka 40+

Sieć laboratoriów ALAB realizuje program „Profilaktyka 40 PLUS”, który został obecnie przedłużony do 31 grudnia 2023 r. Profilaktyka 40 PLUS zakłada realizację bezpłatnych badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego. Dla Pacjentów, którzy zrealizowali/zrealizują badania w ramach powyższego Programu, ALAB laboratoria przygotował ofertę uzupełniającą, która umożliwia realizację badań spoza Programu, ze zniżką -20%.

Badania w ramach programu zrobiło w 2022 r. prawie 70 000 pacjentów.

Więcej informacji o akcji znajdziesz tutaj.

ALAB laboratoria partnerem Fundacji Ronalda McDonalda

Firma ALAB laboratoria wspiera Fundację Ronalda McDonalda od dwóch lat. W poprzednim roku ALAB wsparł ogólnopolski program bezpłatnych badań USG dzieci prowadzony przez Fundację Ronalda McDonalda. Podpisana umowa i darowizna finansowa przekazana na rzecz Fundacji przez lidera polskiej branży diagnostyki laboratoryjnej, zwiększa potencjał bezpłatnych badań ultrasonograficznych realizowanych w ramach fundacyjnego programu „NIE nowotworom u dzieci”. Prowadzona od blisko 15 lat na pokładzie specjalistycznego ambulansu medycznego Fundacji akcja umożliwiła dotychczas przebadanie ponad 70 tysięcy dzieci w 395 lokalizacjach na terenie całego kraju. Ważnym elementem towarzyszącym badaniom są działania edukacyjne, promujące wśród rodziców i opiekunów dzieci wiedzę na temat roli i znaczenia profilaktyki. 

W 2022 roku ALAB laboratoria wsparł darowizną finansową Fundację Ronalda McDonalda, która została przeznaczona na zakup łóżek oraz materacy dla rodziców czuwających przy chorym dziecku. Cztery łóżka trafiły na oddział chirurgii i ortopedii Warszawskiego Szpitala dla Dzieci. Będą z nich korzystać rodzice, którzy w czasie hospitalizacji pozostają cały czas ze swoim dzieckiem. Razem z łóżkami na oddział trafiło również 14 nowych materaców. Szpital w Warszawie to trzydziesta druga placówka, która otrzymała taką darowiznę od Fundacji.

Dzięki firmie ALAB kolejne łóżka trafią do szpitali w całej Polsce – 8 łóżek do Szpitala Śląskiego w Cieszynie, 5 łóżek do Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej i 7 łóżek do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. 

Szczegóły znajdziesz na naszej głównej stronie.

Lokalne działania CSR-owe w ALAB laboratoria

Firma ALAB laboratoria przeprowadziła w 2022 r. kilka akcji dobroczynnych na rzecz lokalnego środowiska, społeczności oraz zwierząt. O akcjach przeczytacie w poprzednich artykułach w naszych Aktualnościach.

Szkolenia wewnętrzne dla Pracowników ALAB

ALAB laboratoria dba o rozwój Pracowników oferując im szeroki wachlarz szkoleń wewnętrznych z umiejętności twardych, miękkich i przywódczych. Dział Rozwoju i Szkoleń ALAB laboratoria jest odpowiedzialny za kilka projektów szkoleniowych skierowanych zarówno do wąskiego grona specjalistów, jak i dla wszystkich Pracowników, niezależnie od stanowiska. Rok 2022 był niezwykle intensywny pod względem liczby przeprowadzonych szkoleń wewnętrznych. Zespół ds. Rozwoju i Szkoleń wykorzystuje najnowsze technologie i rozwiązania w duchu blended learning i mikro learning łącząc tradycyjne warsztaty na sali ze spotkaniami online, które w części są realizowane w firmowym green roomie. Oferta szkoleń jest systematycznie wzbogacania np. o samodzielnie nagrywane filmy szkoleniowe, w których występują Pracownicy ALAB laboratoria.

O programie szkoleniowym przeczytasz w poprzednim artykule w naszych Aktualnościach.